Дан Безбедносно-информативнe агенцијe

Дан БИА 2014
17. Октобар 2014.

У оквиру обележавања 17. октобра, дана Безбедносно-информативне агенције, данас је у седишту Агенције организован свечани пријем.

Након полагања венца испред меморијалне плоче на којој се налазе имена погинулих радника цивилних служби безбедности у Србији, на свечаном делу пријема директор БИА се обратио присутнима:

Поштовани,

Господине председниче Републике Србије,

Госпођо председнице Народне скупштине Републике Србије,

Господине председниче Владе Републике Србије,

Поштована, господо потпредсeдници Владе и министри у Влади Републике Србије,

Ваше екселенције,

Уважени пријатељи,

Поштоване даме и господо,

Имам част да Вам се обратим поводом дана Безбедносно-информативне агенције.
Захваљујем се што сте вашим присуством увеличали наш празник, који обeлежававамо сваког 17. октобра.

О историји нећу пуно говорити, не због тога што не препознајем њен смисао и значај или што имам отклон према  традицији, већ због тога што претпостављам да је већина присутних, протеклих година овим поводом, од стране мојих претходника, довољно чула о историјском контексту овог датума. Такође, глорификовати прошлост и историју оваквих институција, посебно на овим просторима, увек је незахвалан посао.

Поменућу само да данас обележавамо 115 година од када је, по први пут у историји савремене српске државе, нормативно и институционално установљена једна посебна врста државног задатка – безбедносно-обавештајни послови са циљем одржавања унутрашњег државног поретка и, како је то тадашњи законодавац дефинисао, „опште земаљске  безбедности“.

У међувремену, ови послови, њихово институционално организовање и актери, доживели су вишеструку трансформацију, као последица чињенице да су прошли кроз различите облике државног и политичког уређења, различите облике владавине и државне власти. Из реченог се сам по себи намеће неспоран закључак – ради се о битним, неопходним, а често, када су прилике бремените, можда и најважнијим пословима за једно друштво, које има амбицију да буде безбедно и уређено.   Ово због чињенице да је, без обзира на све промене, константан императив за овакве институције, управо, заштита безбедности државе и свих њених грађана, која се пре свега огледа у заштити Уставног поретка и владавине права.   

Обављање овог посла тражи посебне људе, потпуну посвећеност и увек неопходну дозу родољубља да се препозна витални национални интерес и бескомпромисно ради на његовој заштити.

 

Успостављање нових стандарда, посебно у погледу професионализма, стручности, поштовања законитости у раду, осавремењивање организације и метода рада и вредновање резултата на основу егзактних показатеља, били су наши приоритети у протеклих годину дана.    

Чињеница је да ово нису нимало лака времена за актере у области безбедности. Република Србија, нажалост, не од скоро, изложена је веома озбиљним безбедносним претњама.  Благовремено идентификовати те претње, тачно оценити степен њихове опасности и адекватно им се супротставити, представља кључ успешног рада Агенције.

Само летимично набрајање претњи безбедности Републике Србије – сепаратистичке тенденције на појединим деловима територије, тероризам (посебно верски мотивисан), утицај страног фактора усмерен против виталних националних интереса, организовани криминал који угрожава основе економског система државе, нестабилно окружење, опасност од епидемије заразних болести, економске и социјалне тензије – довољно говоре о одговорности ове генерације припадника Агенције.

Период од последњих годину дана, када је у питању рад Агенције,  обележили су интензивно ангажовање свих њених капацитета на испуњавању задатака у складу са новоустановљеном безбедносно-обавештајном политиком Владе Републике Србије која се огледа у:

– Стављању акцента на безбедносне појаве и догађаје у окружењу, због чињенице да се регион сусреће са све израженијом тенденцијом радикализације и регрутовања за учешће грађана са ових простора у оружаним конфликтима у свету, што озбиљно увећава степен претње по безбедност државе и угрожава њен међународни кредибилитет.

– Препознавању степена опасности по безбедност Републике Србије од привредног и финансијског криминалитета, којима се угрожава економска стабилност државе.

– Достизању високих стандарда у остваривању информативне улоге Агенције, путем благовременог и поузданог информисања креатора политике државе у свим областима.

– Одржавању позиције Агенције у међународној безбедносно-обавештајној заједници, као кредибилног и поузданог партнера, свесни да је безбедност недељива категорија.

– Поштовању демократске цивилне контроле од стране законодавне, извршне и судске власти, као гаранцијa да ће бити избегнуте грешке. Овде морам да поменем да је и увек критични Омбдусман, након извршене контроле, оценио нашу сарадњу као кооперативну, а поступање Агенције као „законито и у складу са позитивно-правним и институционалним оквиром који уређује наш делокруг рада“, а што је све у складу са захтевима за цивилном контролом служби безбедности. На то смо јако поносни.

Ову годину нашег рада обележио је озбиљан допиринос борби против организованог криминала у оквиру које је, захваљујући крајње систематичном и самопрегорном раду ове службе, и сам Дарко Шарић приведен правди.

Међутим, остало је још пуно простора за  напредак. Ново време, темпо промена у свим областима живота, праћено појавом нових претњи безбедности, неминовно од иниституција као што је Агенција захтева константно прилагођавање и адекватан одговор. У том погледу пред Агенцијом је период реорганизације са циљем успостављања модерне националне службе безбедности, у складу са тековинама савременог европског пута, који наша држава баштини. Ово захтева унапређење нормативног оквира који уређује рад Агенције, изградњу модернијег и функционалнијег организационог система, подизање професионалних стандарда и обезбеђивање профила кадрова специфичних знања.

Претходни дани најбоље су показали колико су озбиљни безбедносни изазови са којима се суочавамо.

У јавности постоји стална мистификација рада Агенције. Присутне су и бројне предрасуде, које са разлогом постоје с обзиром да су у прошлости појединици ове службе били повезивани са трагичним и несрећним догађањима. Због свега тога, данас се сусрећемо са непознавањем и неразумевањем опсега рада Агенције, њених надлежности и стварних могућности. Стога је дужност овог руководства да промени слику о Безбедносно-информативној агенцији, држећи њен рад искључиво у оквирима закона.

Поштовани гости, драги пријатељи још једном се, у име свих припадника Агенције и у своје лично име, захваљујем на Вашем присуству, које доживљавам као знак подршке раду Агенције.

Хвала!

У Београду, 17. октобра 2014. године

Види фотографије