Говор директора БИА на свечаном пријему поводом дана агенције

17. октобар 2012.

Поштовани,

Господине председниче Републике Србије, председниче Владе Републике Србије,

Поштована, господо потпредсeдници Владе и министри у Влади Републике Србије,

Ваше екселенције,

Поштоване даме и господо,

Исказујем добродошлицу и захвалност што сте нам учинили част да Вашим присуством увеличате наш празник, дан Безбедносно‐информативне агенције, који се, има томе неко време, обeлежава сваког 17. октобра, као дан када је по први пут установљено обављање цивилних безбедносно‐обавештајних послова у савременој српској држави, у циљу одржавања унутрашњег државног поретка и ʺопште земаљске безбедностиʺ.

Брзо и тешко нанизало се 113 година, од ‐ 5. октобра, по старом, односно 17. октобра, по новом календару, када је Александар I, краљ Србије, по милости Божијој и вољи народној у Нишу, прогласио и објaвио свима и свакоме, да је Народна скупштина решила, а његово краљевско височанство потврдило, Закон о допуни и измени устројства централне државне управе, додајући нов члан 27а. којим се у ондашњeм Министарству унутрашњих дела установљава Одељење за поверљиве полицијске послове.

Од тада имамо се чиме и похвалити.

Генерације и генерације су се у Србији, кроз три века у различитим државним уређењима и у различитим историјским и политичким околностима, бавиле овим одговорним, тешким и, пре свега, часним позивом од посебног интереса за државу и њене грађане.

Свима њима је био један ‐ једини заједнички циљ ‐ бранити и одбранити на овом, од вајкада за друге привлачном простору, оно што се зове организовано људско друштво, у коме превагу има слобода и правда, морал и вера, над неправом и неправдом.

Вредности које смо позвани да бранимо и штитимо, што чини и ова генерација припадника српске цивилне безбедносно‐обавештајне службе су ‐ безбедност Србије и њених грађана, њен територијални интегритет, независност и сувереност, Уставни поредак и владавина права, па, зашто не рећи, и њена историја, култура и трaдиција, изложене су озбиљним и реалним претњама и изазовима.

Слобода се састоји у могућности да се чини оно што не наноси штету другоме: тако, вршење природних права сваког човека нема граница, осим оних које обезбеђују другим члановима друштва уживања истих тих права. Те границе могу бити одређене само законом.

Ово је тежак, одговоран и посвећен задатак. То сам спознао врло брзо. Можда и због чињенице да је управо ова државна функција једна од највиталнијих за правну сигурност сваког њеног грађанина.

Први смо, али не и једини у држави, који имају одговорност да безбедносне претње и ризике на време препознамо, анализирамо и оценимо степен њихове опасности, те да им се на један сасвим специфичан начин, супротставимо, између осталог и тако што ћемо доносиоцима политичких одлука обезбедити благовремене и тачне информације.

Ми то чинимо.

Чинићемо и даље.

Приоритети у нашем раду ће бити супротстављање, применом специфичних, на закону заснованих метода и поступака, својственим оваквим специјализованим институцијама, највећим претњама безбедности Републике Србије. У овом тренутку то су сепаратистичко‐ терористичке појаве на појединим деловима наше територије, унутрашњи и међународни тероризам, прикривени наступ страног фактора усмерен против виталних националних интереса и организовани криминал који угрожава безбедност државе.

Дубоко свесни да је безбедност недељива категорија, Агенција ће наставити да изграђује позицију поузданог и кредибилног партнера у међународној безбедносно‐обавештајној заједници, истовремено афирмишући и Републику Србију уз допринос регионалној и глобалној безбедности.

Пут и напредак наше Домовине у евроинтеграцијама је неотклоњив, као и напредак у поступку проширења и развоја демократске контроле система безбедности, у складу са стандардима прихваћеним у развијеним демократским друштвима.

Без обзира на изражене безбедносне изазове и претње са којима се суочава Република Србија, наставиће се реформски процеси ‐ даља изградња модерног, применљивог и функционалног правног оквира, уобличавање ефикасног и рационалног система у организационом смислу, кадровска обнова и отварање према јавности ‐ који ће, у коначном исходу, резултирати успостављањем модерне, савремене безбедносно‐обавештајне службе, подвргнуте демократској цивилној контроли од стране изабраних власти, са достигнутим највишим професионалним стандардима.

Поштовани гости, драги пријатељи, цењене колеге, још једном изражавам велико задовољство због Вашег присуства, које доживљавам као несумњив знак подршке раду Агенције у овим тешким временима, због чега Вам се у име свих припадника Агенције и у своје име захваљујем.

Београд 17. октобар 2012. године