Дан Безбедносно-информативне агенције - Б92 - 18. октобар 2010. године

18. октобар 2010.

Поводом дана Безбедносно-информативне агенције организован је пријем у седишту БИА

"Србија неће бити плен криминалаца"

Председник Србије Борис Тадић изјавио је да држава неће дозволити да Србија буде плен криминалаца и насилника.

Фотографије

Тадић је рекао да ће напротив држава одређивати њихову судбину, а то је затвор и издржавање казне.

Изборићемо се са свим искушењима и врло брзо ће то бити јасно онима који у то не верују, рекао је Тадић на обележавању Дана Безбедносно-информативне агенције.

Тадић је истакао да Србију, а посебно припаднике БИА, искушења пред којима се налазе не смеју зауставити на путу ка коначном циљу, а то је чланство у Европској унији, јер "уколико Србија данас стане, доживеће судбину човека који стане у хладноћи".

Од припадника БИА Тадић је затражио да имају разумевање за тешкоће са којим се суочавају, јер друштво понекад не разуме њихов рад.

"Знам како вам је тешко и са чим се све суочавате. Важно је да упркос свим тим искушењима наставите даље", поручио је Тадић.

Он је рекао да Србија жели да постане члан ЕУ не због формалних разлога, него због суштинских и вредносних промена, да учини бољи живот свих њених грађана, и у том циљу се реформишу све институције, па и БИА.

Србија је, како је рекао Тадић, у политичком и економском процесу који има и своје безбедносне импликације и испуњен је искушењима.

Зато се, према његовим речима, мора бити свестан чињенице да се "мора проћи кроз то тегобно време" да би грађанима понудили економски бољитак.

"И припадници БИА ће морати да прихвате ток промена и у социолошком и технолошком смислу, и да преузму одговорност", нагласио је Тадић.

Тадић је рекао да, као председник Републике и председик Националног савета за безбедност, од припадника БИА очекује самопрекор, да на себе преузму све ризике које носи наредни период, упркос свим искушењима и амбијенту који за њих није повољан.

Од институција државе, невладиних организација, медија и читавог друштва Тадић очекује да имају разумевање за посао који ради БИА свакодневно, по сваком времену и за малу плату, јер будућност сваког детета у Србији, како је објаснио, суштински је везана за успешност запослених у тој агенцији.

Премијер Србије Мирко Цветковић оценио је да је БИА реорганизована у складу савременим потребама и да је дала значајан допринос борби против организованог криминала чији су резултати видљиви и препознати и у земљи и у иностранству.

Тадић је најавио да ће Влада, у складу са материјалним могућностима, да помогне БИА да њени припадници имају боље плате и технички се опреме.

Директор БИА Саша Вукадиновић истакао је да је, упркос свим изазовима којима је Србија изложена, безбедносна ситуација у држави стабилна, а за то су, поред осталих, заслужни и млади и образовани људи у тој агенцији.

Он је поручио да је окончање сарадње са Хашким трибуналом и хапшење два преостала оптуженика приоритет БИА и циљ који се жели испунити у најкраћем могућем времену.

Вукадиновић је посебно поздравио лидера Српског покрета обнове Вука Драшковића, нагласивши да је обавеза БИА да се више никад не дозволи да се служба злоупотреби, као што је злоупотребљена деведесетих година, када су највећа жртва били Драшковић и његова породица.

Вукадиновић: Србија безбедна

Директор БИА Саше Вукадиновића оценио је да је Србија безбедна и стабилна земља.

Безбедносна ситуација у Србији је стабилна, рекао је Вукадиновић и указао да ће та агенција максималним испуњавањем својих обавеза учинити све да допринесе европском путу Србије.

"Упркос бројним безбедносним ризицима са којима је наша земља изложена, како због свог географског положаја, тако и изазова који развој модерног света доноси, могу известити да је безбедносна ситуација у држави Србији стабилна", рекао је Вукадиновић.

То је, према његовим речима, заслуга, између осталог, младих и високообразовних људи који свакодневно предано раде на свим задацима који се постављају пред БИА, али и "резултат и изванредне сарадње коју БИА има са другим службама безбедности и државним органима којима је то приоритет".

Директор БИА је нагласио да се за ту агенцију више не везују афере и учествовања у криминалним активностима, као и злоупотребе у дневно-политичке сврхе, као што је то некада било.

Он је рекао да је на челу Агенције око две и по године и да су у том периоду у њеном фокусу биле безбедносне појаве и догађаји који угрожавају Србију, сарадња с Хашким трибуналом и борба против организованог криминала и тероризма, како националног, тако и међународног.

"Обавеза нам је да у скоријој будућности у потпуности испунимо циљеве које имамо и на тај начин максимално допринесемо приближавању Србије европској породици и учвршћивању угледа наше земље у свету", истакао је Вукадиновић.

Он је нагласио да се то пре свега односи на окончање сарадње са Хашким трибуналом, која подразумева хапшење преостала два хашка оптуженика - Ратка Младића и Горана Хаџића.

"Сигуран сам да смо на правом путу", напоменуо је директор БИА, истакавши да та агенција има одличан партнерски и максимално професионални однос са безбедносним агенцијама из међународног окружења, "без чије сарадње ни резултати БИА не би били такви какви јесу".

Цветковић: БИА стуб сигурности

Премијер Србије Мирко Цветковић изјавио је да БИА представља стуб сигурности Србије.

"Реорганизована у складу са савременим потребама и извршавајући уставне обавезе, БИА је дала веома значајан допринос борби против организованог криминала", истакао је Цветковић.

Он је рекао да су резултати БИА несумњиво видљиви, посебно издвојивши борбу против кријумчара дроге.

"БИА је значајно учинила да они буду откривени и то што је урадила је препознато како у земљи, тако и у иностранству", нагласио је премијер. Цветковић је најавио да ће Влада Србије, уважавајући економске могућности државе, у наредном периоду покушати да знатно помогне БИА.

(Објављено на сајту "B92", 18. октобра 2010. године)